Digitalt arkiv musik

Grundpriserna för digitala kopior finns här >>
Specialpriserna från reportagebsök finns här >>
Priser på papperskopior, förstoringar, canvastavlor mm. >>
Komplett prislista (pdf) >>

 

MUSIKARRANGEMANG

Ackrediteringar (el. motsvarande) för poplight.se markerade med blått och personliga ackrediteringar är markerade med lila. Fotograferat för och publicerat i tidningen Nordsverige markerat med grönt

 

Festivaler/stadsfester/galor:
25 juli 2015 Nipyran, Sollefteå
1999, Dolly Style
 
25 juli 2013 Trollskoj XL, Sollefteå
Lars Hägglund, Sara Varga, Stiko Per Larsson
28-30 juni 2013 Skogsnäs 40 år, Ramsele
Hokanoba Band, Lucas Scheffold & Helle Andersen, Sören & Paulsson, Ryktet Går, Maud Lindström, Johan Johansson, Örjan Schwieler
28 juni-4 juli 2010 Peace & Love, Borlänge
Thorsten Flinck, Caleido, Andreas Grega, Kultiration, Lily Allen, Kim Wilde, Europe, The Ark, Sugarplum Fairy, Martin Jondo & Band, Glesbygd'n, De Lyckliga Kompisarna, Johnossi, Dan Berglund, Treva, Mando Diao, Kraa, Markus Krunegård, Shout Out Louds, Jay-Z, Mew, Moto Boy
19 januari 2010 P3 Guld-galan, Göteborg
Teddybears, Lars Winnerbäck & Miss Li, Johnossi, Mustasch och Anette Olzon, Staygold feat. Damien Adore & Spank Rock, Robyn, Casablanca, Amanda Jensen
3 juli 2009 Skulefestivalen
Caroline af Ugglas, Jack Wreeswijk, Pernilla Andersson
20-21 juni 2009 Skogsnäs stödfestival, Ramsele
Dan Kjellin, Stefan Sundström, Jämna Plågor, Breakfast in Berlin, Västerbrokören, Örjan Schwieler, Janne Olofsman, Aron Blom, Maud Lindström, Mozkovitch, Dans syndrom, Congoman Crew
13 juni 2009 Kramfors Stadsfest
Veronica Maggio, Melody Club
19-20 februari 2009 Bylarm, Oslo
Anne-Lene Hägglund, Ingeborg Selnes, Martin Hagfors, Parken, Jenny Wilson, sah, Hellsongs, Gammelgrass, Merlin, Hjaltín, Detektivbyrån, Frida Hyvönen, Kim André Rysstad, Joel Alme, Name, Major Parkinson, Maia Hirasawa
17 januari 2009 P3 Guld-galan, Göteborg
Håkan Hellström, Hammerfall, John ME & Amanda Jensen, Annika Norlin, Anna Ternheim, El Perro del Mar, Siequs Alfon, The Soundtrack of our Lives, Detektivbyrån & Markus Krunegård, Timbuktu, Maskinen
7 januari 2009 Grammisgalan, Stockholm
Takida, Christian Walz, Rimo Räisänen, In Flames, A Camp, Robyn, E.M.D.
1 november 2008 Popup, Umeå
Syket, Markus Krunegård, Detektivbyrån, Annika Norlin/Hello Saferide, Sugarplum Fairy, Teddybears STHLM
26-27 september 2008 Folkelarm, Oslo
Áillos och Åsa, Valkyrien Allstars, Skáddjil, Valravn, Gaup and Nordland 2008 Projekt, Storm Weather Shanity Choir
15 augusti 2008 Ung08, Stockholm
Elias Grind, Moto Boy, Hoffmaestro & Chraa
19 juli 2008 Härnösands stadsfest
Lasse Lindh, Trace of Lords, Smalare än Tord, Caracola, Nordman
2-5 juli 2008 Sundsvalls Gatufest
Amanda Jensen, Amy Diamond, EMD, Eskobar, E-type, Gary Moore, Håkan Hellström, Hästpojken, Hoffmaestro & Chraa, Itchy Daze, Jill Johnson, Kraa, Magnus Uggla, Mando Diao, Moto Boy, Patrik Isaksson, She, SOS, Sven-Ingvars, The Ark Vincent
20 juni 2008 Skogsnäs 35 år
Stina & Kärleken, Stefan Sundström, Family Values, Lennart Eriksson, Skavers
13-14 juni 2008 Kramfors Stadsfest
Vincent, Barbados, Itchy Daze, BWO
28 juli 2007 Storsjöyran, Östersund
Miss Li, Martin Stenmark, The Ark
5 juli 2007 Sundsvalls Gatufest
The Guild, The Ark

 

Urkult:
30 juli-1 augusti 2015 Urkult, Näsåker
Mittfolk, Amason, Cleo, Sara Parkman, Brincadeira, Mustat Silmät, Merit Hemmingson, Lenka Dusilova & Baromantika, Örjan Schwieler, Corpse Pine, Papa Dave
 
31 juli-2 augusti 2014 Urkult, Näsåker
Världens Band, Kila, Kroke & Urna, Syster Sol, Iryas Playground, Simone Moreno, Bollywood Masala Orchestra
bilder
1-3 augusti 2013 Urkult, Näsåker
Kolonien, Dawda Jobarteh, Crash Nomada, Daniel Lemma, Emil Jensen, Gnucci, Hang Massive, Nano Stern, Ulrika Bodén, Värttinä, Zibur
31 juli-5 augusti 2012 Urkult, Näsåker
Mustat Silmät, Laleh, Crescendo, Partiet, Trummor & Orgel
4-6 augusti 2011 Urkult, Näsåker
Mustat Silmät, The Nils Show, Junip, Cookies 'n' Beans, Jon Cleary, Poetry Slam
4-7 augusti 2010 Urkult, Näsåker
Crescendo, Mustat Silmät, Nina Ramsby, Jaqee & The Coconuts, MU, Theresa Andersson, Kapten Röd, Kroke, Eivør Pálsdóttir
27 juli-1 augusti 2009 Urkult, Näsåker
Andra, Alexis Harte, Åsmon Brothers & Anneli Björklund, ÖOD, Eta Carinae, Nina Grigorjeva, Syster Fritz, Süperstar Orkestar, Áillos & Åsa, cirKus, Andreas Gode, Örjan Schwieler, Mathias Wiklund, Karin Asklund, Akim El Sikameya, Amina Annabi & Pajala Tatawin, Glesbygd'n, Eric Bibb, Hoffmaestro & Chraa, Warsaw Village Band, Færd, Dørge, Becker & Hjetland, Kamraterna, Little Marbles, Stefan Sundström, Nina Ramsby, Fun-da-Mental, Valkyrien Allstars
29 juli-3 augusti 2008 Urkult, Näsåker
Detektivbyrån, Vincent, Esther Bertram, Janne Schaffer, Stefan Blomqvist, Björn J:son Lindh, Räfven, Glesbygd'n, Hokanoba Band, Richard Thompson, Ranarim, Watcha Clan, Johan Piribauer och Gruvtolvan, KAL, Elona, The Wet Carpet Camp, Iti Malo
2-4 augusti 2007 Urkult, Näsåker
Eivør Pálsdóttir, Lars-Ante Kuhmunen, Dan Kjellin, Tinariwen


Melodifestivalen/Eurovision Song Contest/Idol:
10-14 maj 2016 Eurovision Song Contest, Stockholm  
20-22 februari 2014 Melodifestivalen deltävling Örnsköldsvik
Alcazar, I.D.A, Janet Leon, Ammotrack, Josef Johansson, Linda Bengtzing, Ellinore Holmer, Anton Ewald, gästartist Tomas Ledin
9-11 mars 2012 Melodifestivalen final Stockholm
Danny Saucedo, David Lindgren, Dead by April, Lisa Miskovsky, Loreen, Molly Sandén, Björn Ranelid, Thorsten Flinck, Top Cats, Ulrik Munther, gästartist Helena Paparizou
3-5 mars 2011 Melodifestivalen Andra Chansen Sundsvall
Jenny Silver, Linda Pritchard, Loreen, Love Generation, Pernilla Andersson, Sara Varga, Shirley's Angels, The Moniker
3-5 februari 2011 Melodifestivalen deltävling i Luleå
Danny Saucedo, Dilba, Jenny Silver, Jonas Matsson, LeKid, Pernilla Andersson, Rasmus Viberg, Swingfly
24-30 maj 2010 Eurovision Song Contest, Oslo
Sun Stroke Project & Olia Tira, Peter Nalitch & Friends, Malcolm Lincoln & Manpower 4, Kristína Peláková, Kuunkuiskaajat, Aisha, Milan Stankovic, Vukašin Brajic, Marcin Mrozinski, Tom Dice, Thea Garret, Juliana Pasha, Giorgos Alkaios & Friends, Filipa Azevedo, Gjoko Taneski feat. Billy Zver & Pejcin, 3+2 feat. Robert Wells, Hera Björk, InCulto, Eva Rivas, Harel Skaat, Chanée & N'evergreen, Michael von der Heide, Anna Bergendahl, Safura Alizadeh, Alyosha, Sieneke, Paula Seling & Ovi, Roka Žlindre & Kalamari, Niamh Kavanagh, Miro, Jon Lilygreen & The Islanders, Feminnem, Sofia Nizjaradze, maNga, Daniel Diges, Josh Dubovie, Jessy Matador, Lena Meyer-Landrut, gästartist Alexander Rybak
11-13 mars 2010 Melodifestivalen final Stockholm
Andreas Johnson, Anna Bergendahl, Darin, Eric Saade, Jessica Andersson, Ola, Pernilla Wahlgren, Peter Jöback, Salem al Fakir, Timoteij, gästartist Casablanca
4-6 februari 2010 Melodifestivalen deltävling Örnsköldsvik
Ola, Jenny Silver, Linda Pritchard, Pain of Salvation, Anders Ekborg, Jessica Andersson, Frispråkarn, Salem al Fakir
11 december 2009 Idol final, Globen, Stockholm
Calle Kristiansson, Erik Grönwall, gästartister Agnes, Nicklas Hocker, Rabih Jaber, Karolina Brånsgård, Erika Selin, Reza Ningtyas Lindh, Camilla Håkansson, Eddie Razaz, Mariette Hansson, Tove Östman Styrke
19-20 november 2009 Idol fredagsfinal, Stockholm
Tove Östman Styrke, Calle Kistiansson, Erik Grönwall, Reza Ningtyas Lindh, Mariette Hansson, gästdomare Martin Stenmarck
5-6 november 2009 Idol fredagsfinal, Stockholm
Rabih Jaber, Mariette Hansson, Reza Ningtyas Lindh, Calle Kristiansson, Tove Östman Styrke, Eddie Razaz, Erik Grönwall
12-14 mars 2009 Melodifestivalen final Stockholm
Agnes, Alcazar, Caroline af Ugglas, EMD, Emilia, H.E.A.T., Malena Ernman, Måns Zelmerlöw, Molly Sandén, Sarah Dawn Finer, Sofia Berntson, gästartist Moto Boy, Charlotte Perrelli
12-14 februari 2009 Melodifestivalen deltävling Skellefteå
Amy Diamond, H.E.A.T., Jennifer Brown, Lasse Lindh, Lili & Susie, Markoolio, Cookies n'Beans, Måns Zelmerlöw
28 november 2008 Idol fredagsfinal, Stockholm
Johan Palm, Alice Svensson, Kevin Borg, Robin Bengtsson, gästdomare Carola Häggkvist
17 oktober 2008 Idol fredagsfinal, Stockholm
Robin Ericsson, Yazmina Simic, Anna Bergendahl, Robin Bengtsson, Johan Palm, Lars Eriksson, Sepideh Vaziri, Loulou Lamotte, Kevin Borg, Alice Svensson

 

Spelningar/konserter:
9 maj 2015 Nordiska Kammarorkestern, Ramsele bilder
31 januari 2015 Sallyswag, Skogsnäs, Ramsele bilder
22 januari 2015 Rigmor Gustafsson & High Coast Jazz Orchestra, Sollefteå bilder
17 januari 2015 Anneli Björklund och Nenne Gradin, församlingshemmet, Näsåker bilder
6 december 2014 Roger Pontare, Ramsele kyrka bilder
5 december 2014 Kolonien och Markandeya, Skognäs kulturhus bilder
14 juni 2014 FJK, Jon Svens-logen i Terrsjö, Ramsele
12 april 2014 Helen Sjöholm, Sunnersta folkets hus, Undrom
13 mars 2014 The Mersey Beatles, Hullsta Gård, Sollefteå
6 november 2013 Åsa Jinder, Ramsele kyrka
7 september 2013 Pär Sörman, Fäbodammen, Näsåker
4 juli 2013 Örjan Schwieler, Hotell Appelbergs, Sollefteå
1 mars 2013 Räfven, Skogsnäs kulturhus, Ramsele
26 juli 2012 Lovisa Carlsson, Wij trädgårdar, Ockelbo
29 juni 2012 Markandeya Collective, Skogsnäs kulturhus
15 december 2011 De Vispers, församlingshemmet, Näsåker
1 april 2011 Mustat Silmät, Hotell Nämforsen, Näsåker
28 januari 2011 Cissi Jakobsson, SVAR-huset, Ramsele
11 december 2010 Mustat Silmät, Hotell Nämforsen, Näsåker
3 december 2010 Stefan Carlén, Lissgården, Näsåker
27 november 2010 De Vispers, Kägelvallen, Näsåker
26 november 2010 Festibyn, Skogsnäs kulturhus, Ramsele
14 augusti 2010 Örjan Schwieler, Skogsnäs kulturhus, Ramsele
23 maj 2010 Åsmon Brothers, Hotell Nämforsen, Näsåker
8 maj 2010 Great Hansson R&B Band och Örjan Schwieler, Kramfors
9 april 2010 Örjan Schwieler, Hotell Appelbergs, Sollefteå
3 april 2010 Åsmon Brothers & Anneli Björklund, Hotell Nämforsen, Näsåker
10 mars 2010 Eric Saade, Kista galleria
6 januari 2010 Åsmon Brothers & Anneli Björklund, Hotell Nämforsen, Näsåker
5 december 2009 Åsmon Brothers, Hotell Färnlöfs, Ramsele
23-24 november 2009 Markus Krunegård, Stockholm
30 oktober 2009 Örjan Schwieler, Skogsnäs kulturhus, Ramsele
26 september 2009 ÖOD & Olofsman, Skogsnäs kulturhus, Ramsele
25 september 2009 Bob Hund, Stadshuset, Sundsvall
29 augusti 2009 Olofsman & Skinnpaj, Fäbodammen, Näsåker
26 augusti 2009 ÖOD, SVAR-huset, Ramsele
17 juli 2009 Örjan Schwieler, Brandmannamuséet, Näsåker
6 juli 2009 ÖOD ,Monsterfest, Sollefteå
1 juli 2009 Sofia Karlsson, Alvaro i Kläpp, Näsåker
27 juni 2009 Åsmon Brothers & Anneli, Fäbodammen, Näsåker
12 juni 2009 Örjan Schwieler, Skogsnäs kulturhus, Ramsele
25 april 2009 Kultiration, Cabowalen, Sollefteå
11 april 2009 Åsmon Brothers, Hotell Nämforsen, Näsåker
8 april 2009 Örjan Schwieler, SVAR-huset, Ramsele
27 mars 2009 Mynta, Skogsnäs kulturhus, Ramsele
14 mars 2009 Schlagerstjärnan med The Poodles, Maria Haukaas Storeng och Anna Sahlene, Globen City shopping, Stockholm
13 mars 2009 Schlagerstjärnan med Alexandra Jacovidou, Alexander Konstantoulas, Next 3, Zilla & Totte, Lili & Susie, Peter Gustafson & Nina Söderquist, Globen City shopping, Stockholm
13 februari 2009 Lasse Lindh, Nocks, Skellefteå
11 februari 2009 H.E.A.T., Nocks, Skellefteå
11 februari 2009 Melodifestivalcabaré med Cookies n'Beans, Anderstorpsskolan, Skellefteå
5 februari 2009 Cookies n'Beans, Stockholm
31 december 2008 Stiko Per Larsson, Skogsnäs kulturhus, Ramsele
13 december 2008 Lasse Lindh, Friday I'm in love, Sundsvall
12 december 2008 Katharina Nuthall, Pipeline, Sundsvall
28 oktober 2008 Detektivbyrån, Pipeline, Sundsvall
10 oktober 2008 Markus Krunegård, Friday I'm in love, Sundsvall
10 oktober 2008 Veronica Maggio, Stadshuset, Sundsvall
13 september 2008 Åsmon Brothers & Anneli Björklund, Fäbodammen, Näsåker
16 februari 2008 De Vispers och årsmöte Nämforsens framtid, Markusgården, Näsåker
10 augusti 2008 De Vispers, Hembygsgården Resele
9 november 2007 MIKA, Annexet, Stockholm
23 juni 2007 The Ark, Junsele djurpark


Mässor och föreställningar, kyrkligt:
12 februari 2012 Mässa med Crescendo och De Vispers, Ådalslidens kyrka, Näsåker  
15 december 2010 Konsert med Crescendo, församlingshemmet, Näsåker  
21 juni 2010 Maria Magdalena med Åsa Rockberg, Ådalslidens kyrka, Näsåker  
14 juni 2009 Avtackning av Astrid Olsson, uppträdanden av Åsa Rockberg & Anneli Björklund, Ådalslidens kyrka, Näsåker  
10 mars 2009 Maria Magdalena med Åsa Rockberg, Sollefteå kyrka  
13 december 2008 Julkonsert med Ranarim, Ådalslidens kyrka, Näsåker  



Tänk på att det inte är tillåtet att bara plocka bilder från hemsidor och publicera dem - oavsett om det är på Internet eller i tryck. För privatpersoner använder jag mig av policyn från SFF, dvs. jag fakturerar dubbelt pris vid otillåten publicering, och dubbelt pris vid utebliven namnangivelse. För företag och liknande fakturerar jag enligt SFF's rekommenderade priser.


 

foto & design © Jenny Staaf
www.jennystaaf.com